“Mural del protagonista”



EDUCADORA: Virgínia Navas Moya
NOM DE L'ACTIVITAT

“Mural del protagonista”



TEMPORALITZACIÓ

L'activitat es durà a terme durant la tercera setmana (4 d'octubre) dins la programació del primer trimestre. Serà la última de les activitats de desenvolupament de la Unitat didàctica.
La seva durada serà de 20 minuts aproximadament: 5' per donar les explicacions i 15' per realitzar el mural.
ESPAI

L'activitat es realitzarà en dues aules
EDAT INFANTS

P-1 de 1 a 2 anys
OBJECTIUS APRENENTATGE

Descoberta d’un mateix i dels altres
  • Mostrar-se actiu en la demanda d'afecte.
  • Expressar a través de la mirada i del gest en fotografies, persones de l'entorn familiar habitual i de l'escola.
Descoberta de l’entorn
  • Col·laborar progressivament en la preparació i recollida de l'espai i el material.
  • Participar activament en les activitats que proposa l'educadora.
  • Centrar l'atenció en les activitats i mantenir-la durant un temps determinat.
  • Manipular els diferents materials amb l'ajuda de l'adult.
Comunicació i llenguatges
  • Afavorir la creativitat i l'expressivitat a través del llenguatge musical i/o plàstic.
CONTINGUTS

Conceptuals:
  • Identificació com a persona, coneixement d'algunes característiques personals.
  • Millora en el coneixement dels recursos propis.
  • Orientació amb autonomia en els espais habituals.
  • Coneixement de l'espai habitual i dels recursos que s'hi troben (l'aula i els seus racons).
  • Comprensió de les intencions i dels missatges que li adrecen les persones adultes i altres infants.
  • Identificació de diferents senyals comunicatives (gest, entonació).
  • Comprensió correcta del llenguatge oral.
  • Coneixement i aprenentatge de les diverses activitats proposades.
Procedimentals:
  • Maneig de les possibilitats expressives, perceptives i motores del propi cos.
  • Utilització dels recursos personals per desenvolupar-se en la vida quotidiana.
  • Iniciativa per dur a terme activitats resolent les dificultats amb la pròpia actuació o demanant als altres l'ajuda i acceptant petites frustracions.
  • Observació i exploració de l'entorn físic i social
  • Exploració de l'entorn proper.
  • Manipulació dels objectes quotidians.
  • Utilització dels sentits de l'exploració de la realitat exterior.
  • Coordinació i control de les habilitats manipulatives senzilles.
  • Demostració progressiva del vocabulari relatiu al propi entorn i experiència.
  • Ampliació del llenguatge oral a l'hora d'expressar necessitats i sentiments.
  • Aplicació del llenguatge no verbal.
  • Ús del llenguatge corporal
Actitudinals:
  • Disposició per establir relacions afectives positives (educador/a, pares i infants).
  • Gaudi de la jornada escolar.
  • Comprensió i apreciació progressiva en l’adquisició de comportaments socials que facilitin la integració en els diferents grups socials en què participa.
  • Respecte vers els altres.
  • Participació en les activitats proposades.
  • Actitud positiva per realitzar les activitats i iniciativa per aprendre.
  • Acceptació de les normes establertes per al funcionament del grup-aula.
  • Atenció a les pautes de l'educador.
  • Respecte a les normes establertes.
  • Utilització de manera progressiva las normes en els intercanvis de relats, converses i explicacions (atenció, espera, to de veu, interes i iniciativa).
  • Iniciativa i interès per participar en situacions de comunicació oral i atenció a les explicacions de l'educadora.
RECURSOS
  • 12 cartolines Dina 3 (una per a cada infant): 4 vermelles, 4 verds i 4 blaves
  • .5 o 6 fotografies per cada infant.
  • 6 barres de cola
  • Pintura aquosa de color blau, vermell i groc.
  • 6 safates planes
  • 12 Sobres
  • 1 retolador negre
  • Tovalloletes
  • Massilla adhesiva
  • 2 aules de P1.
  • 2 TEI, una per a cada aula.
DESENVOLUPAMENT

Inici:
L'educadora, el dia assenyalat, distribuirà les taules per la classe i posarà a cada taula aquests materials: dues cartolines del mateix color, dues barres de cola i els dos sobres amb les fotografies dels infants.
Quan arribin els pares, s'aniran col·locant per les taules i l'educadora els anirà donant instruccions. Primer explicarà en què consisteix l'activitat.

Desenvolupament:
Els infants amb ajuda dels pares i mares, hauran d'anar enganxant cadascuna de les fotografies a les cartolines amb ajuda de la barra de cola. Cada vegada que enganxin una foto aniran comentant amb l'infant qui són les persones que surten i què estan fent. Quan l'infant els hagi identificat, els pares posaran cola a la foto i amb ajuda de l'infant l'enganxaran a la cartolina. I seguint aquest sistema seguiran enganxant la resta de fotografies.
Mentrestant, l'educadora anirà preparant tres safates amb pintura de diferents colors: blau, vermell i groc.
Quan hagin acabat, l'educadora distribuirà les safates per les taules. Les posarà en funció del color de la cartolina. Si és la de color vermell, posarà la safata amb el color groc, per exemple.
Cadascun dels infants aniran ficant la mà a les safates, amb ajuda dels pares i mares, i seguidament deixaran la empremta a la seva cartolina. Podran posar tantes mans com vulguin.

Final:
En acabar, l'educadora repartirà tovalloletes a les famílies per a què ajudin als seus infants a netejar-se les mans.
Després, entre tots, es recollirà tot el material i es deixaran els murals a sobre de la taula per a què s'eixuguin. I una vegada eixugats, es penjaran a una de les parets de la classe amb trossets de massilla adhesiva.
ADAPTACIONS

A l'hora de realitzar l'activitat es respectarà el ritme de treball de cada infant i s'ampliarà i/o disminuirem la durada de l'activitat sempre que sigui necessari.
En el cas que hi hagués algun infant amb NEE es demanaria l'ajuda necessària als especialistes per poder fer les adaptacions que hi corresponguin.
AVALUACIÓ ACTIVITAT

 
Grau de participació dels infants.
Grau de participació dels acompanyants.
Temporalització de l'activitat.
Adequació de l'activitat.
Adequació dels materials.
Nivell de satisfacció de l'activitat.
Implicació del personal educador.
Assoliment dels objectius proposats.

 
Ítems: Adequat, cal millorar, no adequat, observacions
AVALUACIÓ INFANTS

 
Participa activament en l'activitat.
Comprèn el que se li explica.
Explora els materials.
Participa en la preparació del material.
Participa en la recollida del material.
Expressa les seves emocions i sentiments.
Manté l'atenció.
Manipula els diferents materials.
S'interessa pel descobriment d'imatges.
Coneix les persones que surten a les fotografies.
Experimenta amb tot el material que se li proporciona.
Es deixa ajudar per l'adult.
Sap expressar-se amb el llenguatge oral.
Es mostra creatiu i expressiu a través del llenguatge plàstic.
Centra l'atenció en l'activitat i la manté durant un temps determinat.
Es mostra actiu en la demanda d'afecte.
Aprèn a utilitzar diferents eines senzilles.

Ítems: Mai, Poc; sovint, sempre, observacions


Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada