"La mascota de la classe"




EDUCADORA: Amanda Mansachs Nualart
NOM DE L'ACTIVITAT

 “La mascota de la classe”

TEMPORALITZACIÓ

L'activitat inicial núm.  2 “La mascota de la classe” es durà a terme dins la programació de la primera setmana de setembre, concretament en la Unitat Didàctica 1.La sessió és portarà a terme el  dimecres dia 18 de setembre.
Es treballarà en 1 sessió de 20 minuts aproximadament.
ESPAI

Aquesta activitat és durà a terme a l'aula de  P-1 del Grup “Les Formiguetes” ja que per a la seva realització no necessitarem ni més espai ni més material del que habitualment tenim a l'aula.
EDAT INFANTS 

P-1 de 1 a 2 anys
OBJECTIUS APRENENTATGE

Descoberta d’un mateix i dels altres
1.1.1 Diferenciar les pròpies emocions
1.1.2 Reconèixer pel seu nom els propis sentiments i els dels altres mitjançant el joc i l'observació diària.
1.3.1. Expressar els propis sentiments i les emocions bàsiques ( alegria, tristesa, por, ira, enuig) viscudes amb l'activitat
2.1.1 Identificar els espais i les persones de la llar i acceptar-los amb tranquil·litat.
2.2.2 Mostrar interès i respectar els companys i adults amb qui es relaciona

Descoberta de l’entorn
2.1.2 Adequar el propi comportament a l'execució de l'activitat
2.1.3 Col.laborar progressivament en la preparació i recollida de l'espai i el material.
2.1.5 Participar activament en les activitats que proposa l'educadora/es
 
Comunicació i llenguatges 
4.1.1 Adquirir el vocabulari específic de la unitat (memoritzant les diferents emocions 
i    sentiments) 
4.1.2  Expressar emocions a través del llenguatge corporal (gesticular les diferents  emocions amb les mans i amb la cara) 
4.1.6  Expressar el llenguatge no verbal a través de la mirada, gestos, sentiments, 
emocions.. .
4.1.7 Anomenar les diferents emocions primàries a través del llenguatge verbal 
(alegria, tristesa, por, ira, enuig). 

CONTINGUTS

Descoberta d’un mateix i dels altres
Conceptuals:
  • Reconeixements dels propis actes , emocions i dels diferents estats d'ànim en que ens podrem trobar en determinades situacions (content, trist, ira/enfadat, alegre).
  • Adquirir el grau de seguretat afectiva i emocional corresponent al seu estat maduratiu.
Procedimentals:
  • Reconeixement de les pròpies emocions i sentiments, utilitzant el llenguatge com a mitjà d'expressió i comunicació
Actitudinals:
  • Interès i motivació per realitzar l'activitat

Descoberta de l’entorn
Conceptuals:
  • Identificació de l'expressió característica de cada emoció i sentiments
Procedimentals:
  • Exploració de l'entorn proper.
Actitudinals:
  • Respecte vers els altres.
  • Participació en les activitats proposades.
  • Actitud positiva per realitzar les activitats i iniciativa per aprendre.

Comunicació i llenguatges
Conceptuals:
  • Ampliació del vocabulari relacionat amb les emocions i els sentiments
Procedimentals:
  • Expressió de les emocions mitjançant els diferents tipus de llenguatge.
  • Ús del llenguatge corporal.
  • Ampliació del llenguatge oral a l'hora d'expressar necessitats i sentiments.
Actitudinals:
  • Atenció a les pautes de l' educadora.
  • Respecte a les normes establertes.
RECURSOS

Cartolina Dina3, cartolina Dina4, tisores, goma d'enganxar, màquina de plastificar, “Velcro”, paper de plàstic transparent adhesiu,  cinta adhesiva, retoladors de color, fitxes amb cares en blanc, color, petit matalàs, un mirall gran, mascota en forma d'elefant.
DESENVOLUPAMENT

L'objectiu  principal d'aquesta activitat és mostrar als infants les diferents emocions bàsiques i que de mica en mica  les comencin a reconèixer.
Preparació de l'activitat:
Uns dies abans  de realitzar l'activitat l'educadora haurà elaborat un petit mural amb la imatge  de la mascota de la classe, l'elefant (sense rostre) i el folrarà amb “Aironfix” (paper de plàstic transparent adhesiu). Al mig de la cara o rostre haurà enganxat un tros de velcro. També haurà elaborat 8 cares, cada una d'elles representa un estat emocional o emoció.
Abans de començar l'activitat, adequarem i prepararem l'espai i els materials. Retirarem  les taules i les cadires per a deixar una mica d'espai lliure.  Procurarem que les joguines no estiguin massa a prop per tal que els infants no es distreguin i ens prestin la màxima atenció. A l'hora de preparar l'espai, l'educadora haurà enganxat el mural a la paret central de l'aula, al costat del mirall i haurà col·locat al seu davant un petit matalàs perquè els infants estiguin més còmodes.
Inici: Per començar l'activitat presentarem als infants el material que hem preparat, els mostrarem  el mural amb la mascota de la classe, l'elefant, sense rostre i també les diferents cares.
Un cop els infants estiguin asseguts al matalàs, farem una petita explicació  (verbal, gestual) de quines emocions treballarem i de quina emoció representa cada cara amb alguna fórmula d'inici.
Desenvolupament: A mesura que l'educadora vagi explicant i gesticulant les diferents emocions amb les mans i la cara, els infants l'hauran d'imitar... es podran veure reflectits en el mirall.
Primer de tot mostrarem la cara de l'elefant que té dibuixada l'expressió d'alegria, ja que considerem que és la més fàcil de reconèixer i de identificar, farem una petita explicació de com ens sentim quan estem alegres i ens fixarem en el somriure que es dibuixa al rostre de l'elefant quan aquest està alegre. La segona cara que treballarem serà la de la tristesa, aquesta emoció també és fàcil de reconèixer, i, igual que amb l'emoció anterior, farem una petita explicació  i observarem la cara de l'elefant que expressi tristesa, veurem com els seu somriure ha canviat i la seva expressió és més trista. A continuació, treballarem la por i la ira, de la mateixa manera que les dues anteriors i sobretot ens  fixarem bé en les diferències que presenten els rostres i les seves expressions facials.
Per últim, posarem al terra les diferents cares de l'elefant, i amb l'ajuda de l'educadora farem aixecar als infants d'un en un i els demanarem que col·loquin una determinada expressió al mural. Per exemple, amb l'ajuda de l'educadora, i sempre respectant el torn, demanarem a un infant que agafi la cara que representi alegria i que l'enganxi a l'elefant, així anirem repetint la mateixa operació amb cada infant.
Cloenda: Per finalitzar l'activitat , cridem la seva atenció i amb la mostra de totes les cares que tenim, tornem a recordar, fent gestos i mostrant les cares les emocions. Acte seguit  preguntarem als infants què els ha semblat l'activitat i si els ha costat molt reconèixer els diferents estats emocionals de la mascota de la classe.
Una vegada finalitzada l'activitat demanarem als infants, amb l'ajuda de les educadores,  que ajudin a recollir el material i el col·loquin al lloc adequat. Paral·lelament i durant tota l'activitat realitzarem fotografies als infants, per a l'activitat de síntesi.
ADAPTACIONS

A la nostra aula no hi ha cap infant amb NEE, de totes maneres,  si hi hagués un infant amb NEE demanaríem informació als especialistes per a realitzar les adaptacions corresponents . Per realitzar aquesta activitat tindrem en compte tant les necessitats de cada infant, com el seu ritme de desenvolupament i d'aprenentatge. Respectarem el ritme de treball de cada infant i ampliarem i/o disminuirem la durada de l'activitat sempre que sigui necessari. Els educadors/es estaran, en tot moment, pendents dels infants per poder atendre qualsevol necessita que pugui sorgir en el moment de realitzar l'activitat.
AVALUACIÓ ACTIVITAT

Ha connectat amb els interessos dels infants
Ha potenciat el treball autònom i la creativitat
Ha permès la participació de tots els infants
S'ha respirat una atmosfera d'interès i treball
La temporalització de l'activitat ha estat adequada
Els materials ha estat adequats
S'han assolit els objectius proposats en l'activitat
Ha estat adequada la implicació del personal educador

Ítems: Adequat, cal millorar, no adequat, observacions
AVALUACIÓ INFANTS

Participa de l'activitat proposada per l'educadora?
Gaudeix de l'activitat?
Atén a les explicacions de l'educadora ?
Reconeix pel seu nom les emocions bàsiques:?
1. Alegria
2. Tristesa
3. Por
4. Ira
Reconeix les emocions en els altres?
Mostra interès per les activitats?
Interpreta les emocions mitjançant el llenguatge verbal ?
Interpreta les emocions mitjançant el llenguatge gestual?
Comprèn les indicacions de l'educadora?
Respecta als seus companys?
Mostra i reconeix els sentiments i les emocions primàries?
Realitza adequadament l'activitat?
Els infants se senten còmodes realitzant les activitats amb l'ajuda dels  educadors.?

Ítems: Mai, Poc; sovint, sempre, observacions
AVALUACIÓ DE L'EXPLORACIÓ DELS DIFERENTS MATERIALS

Comparteix el material?
Localitza els materials?
Té cura del material ?
Reconeix els materials ?
Manipula amb facilitat els materials?
Recull els materials després de l'activitat?

Ítems: Mai, Poc; sovint, sempre, observacions


Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada