EDUCADORA: Marta Beltran Molina
| |
NOM DE L'ACTIVITAT
“Treballem junts les emocions”
|
TEMPORALITZACIÓ
L'activitat es durà a terme, dins de la programació del període d'adaptació, el dia 30 de setembre i formarà part de la seqüència didàctica de la UD1: “Descobrim les primeres emocions en família”
|
ESPAI
Es realitzarà a l'aula de les formiguetes de P1.
|
EDAT INFANTS
P-1 de 1 a 2 anys
|
OBJECTIUS APRENENTATGE
Descoberta d’un mateix i dels altres
1.1.2. Reconèixer pel seu nom els propis sentiments i els dels altres, mitjançant el joc i l'observació diària. 1.3.1. Expressar els propis sentiments i les emocions bàsiques (alegria, tristesa, por, ira,
enuig) viscudes amb l'activitat (a través dels
diferents jocs)
Descoberta de l’entorn 2.1.5. Participar activament en les activiats que proposa l'educadora/es 2.2.1. Mostrar-se afectiu amb les educadores i amb l'adult (acompanyant) 2.2.6. Manipular els diferents materials amb l'ajut de l'adult. Comunicació i llenguatges 4.1.1. Adquirir el vicabulari específic de la unitat. 4.1.2. Expressar emocions a través del llenguatge corporal. | |
CONTINGUTS
Conceptuals:
Procedimentals:
Actitudinals:
| |
RECURSOS
| |
DESENVOLUPAMENT
Explicació inicial de l'activitat per part de l'educadora
Un cop tots els acompanyants i infants estiguin a l'aula els convidarem a seure's al racó tou de l'aula per tal d'explicar-los el desenvolupament de l'activitat. Els explicarem que l'activitat que farem ens servirà per treballar i aprendre tots junts a conèixer i a expressar les emocions bàsiques, mitjançant diferents tipus de materials que els convidaran al joc i a l'experimentació. Ens dividirem en tres grups (dos de 4 infants i un de cinc, amb els seus respectius acompanyants, i realitzarem l'activitat per grups, per tal que tots puguem treballar amb tots els materials.
Per tal de presentar les diferents emocions que treballarem, les educadores els mostrarem unes cares que haurem confeccionat, amb cadascuna de les emocions primàries, que treballaran, després, durant el desenvolupament de l'activitat en cada racó-taula.
Desenvolupament de l'activitat
En aquesta part de l'activitat serà on acompanyants i infants experimentaran i jugaran amb els diferents materials elaborats per les educadores per tal de conèixer, reconèixer i treballar les emocions primàries (content, trist, enfadat i tenir por).
L'activitat constarà de 3 espais-taules específics (on en cadascuna hi podrem treballar les emocions de manera diferent). En una hi trobarem unes cares amb els ulls, les celles i la boca que poden girar i canviar per tal d'expressar diferents tipus d'emocions; en una altra, mitges màscares amb el tipus de boca que defineix cada emoció que treballarem; i en la última, unes cares, només amb els ulls, que els infants, amb l'ajuda dels acompanyants, hauran de completar, fent-los les celles i la boca característiques de cada tipus d'emoció primària amb plastilina.
Cloenda
Ens posarem tots en rotllana per conversar i poder expressar les sensacions viscudes durant l'activitat. Repartirem a cada infant una pinça d'estendre roba amb el seu nom, i amb l'ajuda del seu acompanyant, haurà d'expressar com s'ha sentit durant la realització de l'activitat, i haurà d'enganxar-la en una de les fotografies que hem utilitzat per presentar l'activitat).
| |
ADAPTACIONS
- L'espai, haurem de tenir en compte, a l'hora de distribuir els diferents racons-taules i el racó tou, que tinguem suficient espai per moure'ns lliurement d'un a l'altre, sense obstacles ni entrebancs. D'aquest factor en tindrem especial cura, si ens trobem que algun infant o acompanyant té mobilitat reduïda i/o va amb cadira de rodes. En el cas que algun acompanyant no pugui asseure's còmodament a les cadires (mares embarassades, avis/es amb algun problema de mobilitat...), els hem facilitarem alguna més alta.
- L'organització, a priori, l'activitat està pensada perquè tots els infants puguin realitzar-la amb un acompanyant, tanmateix, com que a vegades als familiars els costa compaginar la vida laboral amb la personal, aquest factor el tindrem molt en compte, per tal que cap infant hagi de realitzar l'activitat sense el suport d'un acompanyant. Per aquest motiu, si hi ha algun infant que no està acompanyat, entre la tutora i la mestra de reforç s'encarregaran d'acompanyar-lo/s.
| |
AVALUACIÓ ACTIVITAT
Grau de participació dels infants.
Grau de participació dels acompanyants.
Temporalització de l'activitat.
Adequació de l'activitat.
Adequació dels materials.
Nivell de satisfacció de l'activitat.
Implicació del personal educador.
Assoliment dels objectius proposats.
Ítems: Adequat, cal millorar, no adequat, observacions
| |
AVALUACIÓ INFANTS
Reconeix les pròpies emocions.
Anomena pel seu nom cada emoció treballada.
Expressa els seus propis sentiments i emocions.
Participa activament en l'activitat.
Estableix lligams afectius amb les educadores.
Estableix lligams afectius amb l'acompanyant.
Manipula els diferents materials de l'activitat.
Expressa les seves emocions mitjançant el llenguatge corporal.
Ítems: Mai, Poc; sovint, sempre, observacions
|
“Treballem junts les emocions”
Subscriure's a:
Comentaris del missatge (Atom)
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada